Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej
w naszej parafii.

Spełniając prośbę wielu kapłanów naszej diecezji, aby ułatwić wiernym przyjmowanie Ciała Pańskiego w kościołach, ksiądz biskup Stanisław Napierała wprowadził w diecezji kaliskiej posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej.

Najważniejszy jest Pan Jezus. Macie Go podawać w Komunii św. Macie brać Go w swoje ręce i dawać Go ludziom. On jest najważniejszy. On, który w Eucharystii dał siebie do końca - mówił Ksiądz Biskup Ordynariusz podczas Mszy św. w czasie, której zostali ustanowieni nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej 2024

Otoczmy modlitwą szafarzy w naszej parafii:
- Pana Łukasza Wiśniewskiego;
- Pana Włodzimierza Wabnica;
Panowie będą posługiwali w kościele na Podzamczu.

Pana Zbigniewa Chowańskiego, który będzie pełnił posługę w kaplicy Mirkowie.

Ksiądz Biskup, jak podkreślił, sprawował Mszę św. w intencji kandydatów obejmując także tych, którzy wcześniej zostali ustanowieni i ich rodziny - Niech wszystkim wam Bóg błogosławi i da wam łaskę, abyście mogli kroczyć drogą, którą wskazuje to powołanie, jakie otrzymujecie na nadzwyczajnych szafarzy – powiedział. Nadzwyczajni szafarze Komunii św. najpierw uczestniczyli w kursie przygotowawczym, który obejmował przygotowanie teologiczne i formację duchową. Spotkania formacyjne, obok wyznaczonej tematyki teologicznej i ćwiczeń praktycznych, były również dniami modlitwy i duchowego umocnienia. Ponadto nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej musieli wyrazić gotowość do podjęcia stałej formacji, która będzie obejmować raz w roku trzydniowe rekolekcje oraz kwartalne dni skupienia.

Liturgiczny obrzęd ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej jest prosty. Zaraz po Ewangelii każdy z kandydatów został przedstawiony Księdzu Biskupowi przez księdza doktora Dariusza Kwiatkowskiego, który przygotowuje kandydatów do pełnienia tejże posługi. Następnie, po homilii kandydaci złożyli przyrzeczenia Biskupowi, że będą gorliwie i sumiennie wypełniać powierzoną im posługę. Najważniejszą częścią liturgii ustanowienia była modlitwa błogosławieństwa odmówiona przez Biskupa. Na koniec Biskup przekazał znak pokoju nowo ustanowionym nadzwyczajnym szafarzom Komunii Świętej.